THY Personeli Çocukları Robotik Kodlama Atölyesi
5 Kasım 2018
MEB Beylikdüzü İlçe ve AliKeşfet destekli Eğitici Eğitimlerine başladık. OKRO2
14 Aralık 2018

“AliKeşfet” Eğitim Modeli Nedir?

Bizler teknolojiyi tüketen değil üreten, üretirken tüketmeyen ve ürettiğini bir değere dönüştürebilen “T jenerasyonu” adını verdiğimiz ve hayatlarında teknolojinin mutlaka yer alacağı yüksek teknoloji neslini yetiştirmek üzere yola çıktık. Türkiye’nin ileri teknoloji üreten ülkeler arasında hızla yerini almasını ve her mahalleden, her okuldan  geleceğin kaşiflerini çıkarmayı hedefliyoruz.

Keşfet Ali Keşfet.

Türkiye yaklaşık 20 milyonluk genç ve toplam 80 milyonluk nüfusu ile fiziksel teknoloji eğitim materyaller pazarının büyük bir hedefi haline gelmiştir. Çıktısı sadece yurtdışı menşeili eğitim materyallerinin tüketimine yönelik ancak çocukların oyuncak gibi kullandıkları, kodlama ve robotik eğitimini aldıklarını sandıkları içi boş bir “Benim çocuğum robot yapıyor ve kodluyor! ” çılgınlığına dönüşmek üzeredir. Dünyada açık kaynak kodunun paylaşımı ile ortaya çıkan akımın tam tersine kapalı sistemler ile bu nesil üretmeden ürettiğini zanneden içi boş bir başarı ile güdülenmektedir.

Ali Keşfet eğitim modeli yaklaşık 3,5 senelik tecrübe ile kazanılmış, dünyada uygulanan ve başarıyı getiren modellerin Türkiye’ de uygulanmasını sağlamaktır. Gerçekten değer üreten “maker” kültürünün tüm disiplinlerini eğitimlerinin içine almaktadır. Robotik kodlama eğitimleri teknoloji eğitiminin sadece bir alt dalıdır. Tasarım, 3 boyutlu modelleme, elektronik kartların oluşturulması, ürünü oluşturma, dijital dokümantasyon gibi dallarda da atölyeler açarak bilgi ve tecrübesini paylaşmaktadır.  İnovasyon çıktıyı ürüne dönüştürmediğiniz sürece fayda sağlayamayacaktır.

Her çocuğumuzun mühendis olmayı hedeflemesi gerçekle bağdaşmamaktadır. Ancak yakın gelecekte hangi meslekle uğraşılır ise teknoloji onun büyük bir parçası olacaktır. Hedefimiz; meraklı, analitik soru sorabilen, hata yapmaktan çekinmeyen, neyi farklı yapabilirim diye düşünen, yaratıcı, iletişim ve ekip çalışması becerisi gelişmiş birlikte çalışmayı bilen, problem tespit etme ve çözüm yolu bulma becerisine sahip, üreten nesil yetiştirmek ise ilk yapmamız gereken çok geç kalmadan onları bu ekosistemin içerisinde eğitmektir. İçimizde olan üretme dürtüsünü ortaya çıkartmak yeterli olacaktır. “Bir Led Yak Gerisi Gelir” mottosu  ile başlayarak süratle devam edecektir.

Çocuklarımız telefon, tablet ve bilgisayar ile ilk karşılaştıklarında onları sanal oyun dünyasının gerçek olmayan dünyasına kaptırmadan önce, bir “maker” olmaları için desteklemek, teknoloji projeleri üreten, kendi oyunlarını yazabilen birer üretici haline getirmeliyiz. O yüzden erken yaşlarda bu dünya ile tanıştırmak her yetişkinin sorumluluğu olmalıdır.

Biz “öğrenmeyi öğretmeyi” hedeflemekteyiz. Kitabın ilk üç sayfasını öğrettikten sonra gerisi öğrenen tarafından devam ettirilmelidir. Nasıl İngilizce öğrenmek birkaç haftaya sığdırılamaz ise, teknoloji öğrenimi uzun soluklu, sürdürülebilir ve güncellenebilir bir öğrenme yöntemi gerektirmektedir. AliKesfet ekibi olarak bizler , yıllardır kazandığımız  tecrübe ve bilgimizi sizler ile paylaşmak istiyoruz.

Ve teknolojiyi iyi kullanan birey ve toplumlar yarışta önde olacaklardır. Yüksek teknoloji üretimi ve kullanımı bir seçenek değil zorunluluktur. Matbaa trenini geç yakalamış bir millet olarak, aynı hataya tekrar düşmemeliyiz.

AliKesfet.Org Ekibi

Bir cevap yazın