Keşfet Ali Keşfet…

Keşfet Ali Keşfet…
3D Printer 3 boyutlu yazıcı kelimelerini sıklıkla duymaya başladığım zamanlarda eşimin facebookta gönderilen bir videoyu yüksek sesle dinlerken kulağıma çalınan bazı kelimeler ile ilgimin oraya yöneldiğini hissettim.
Eşime konuşmacının kim olduğunu sordum ve aynı linki tabletimde açarak ben de dinledim. Emin Çapanın “Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?” adlı TEDx İstanbul konferansıydı. Tek solukta dinlediğim, dinlerken hem kendim için hemde çocuğum için ümitsizliğe düştüğüm bir konuşma idi. Ana hatları ile Başarı için kovalamanın gerektiğini Newtonun ve Arşimedin başarı için hazır olduğunu belirtiyordu. Başarı için çalışmışlardı ve sonuçta aradıklarını bulmuşlardı.
Michael Hart ın Dünya nın en etkin 100 insanı sıralamasında 1. Sırada Hz. Muhammedin 2. Sırada Isac Newtonun ve 3. Sırada İsanın olduğundan bahsediyordu. Hz.Muhammed ile ilgili açıklama yapmasa da Newton ile ilgili bayağı bilgi vermişti. “Ancak Hz. Muhammedin En hayırlınız insanlara en fazla hayrı dokunanıdır” sözü anlaşılmış olsaydı bugün bunları konuşmuyor olabilirdik..
Ana hatları ile konuşmasını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

Marifet nüfusun çok olmasında değildi ve şaşırtıcı olması beklenen ancak benimde hiç şaşırmadığım 15 yaşlarında öğrencilere yapılan “Programme for International Student Assessment (PISA)” testlerinin sonuçları idi. Testlere öğrencilerin tamamı kendi dillerinde giriyorlardı ve Türk Çocukları 65 ülke arasında Okuma yeterliliğinde 42, Fen Bilimlerinde 43,Matematikte 44 ve genel 45. Sırayı almışlardı. Bu çocukların sistem dolayısı ile bu sonuçları aldığını söylüyordu ki sonuna kadar katılıyorum. Sonuçta ileri teknoloji üretemeyen ve ihraç edemeyen bir ekonomiye sahibiz. Aslında teşhisi koyulmuş bir hastalık yüzünden geleceğimizi de net göremiyoruz. Arge yapmıyoruz ve araştırma geliştirmeye yeterince bütçe ayırmıyoruz. İnsana yatırım yapmıyoruz. Ancak dünya o kadar hızlı bir şekilde bilimsel olarak ilerliyor ki biz yakalayamadıkça fark katlanarak artıyor. Ancak Emin beyin belirttiği aslında benim gelmek istediğim bana göre en önemli konuların başında 2. Endüstriyel Devrim olarak adlandırabileceğimiz 3 buyutlu yazıcıların evlerimize giriyor olması. Evlerimiz artık fabrikaya dönüşebilecek. Çin masamın üzerinde.
3 boyutlu yazıcılar ile ilgili duyduklarımın artmasını takiben bende bir yazıcı yapmaya karar verdim ve araştırmalarıma başladım. Ve bu aşamadan sonra aslında dünyanın teknolojide nerelere geldiğini ve bizim nerede olduğumuzu daha net anladım ve Emin beyin anlattıklarını dinlerken duyduğum ürperti çok daha fazla arttı.
İnternette biraz araştırma yaptığımda 3d yazıcıların kişilerin kendileri tarafından yapıldığını ve yurtdışında 3d yazıcı nasıl yapılır eğitim sınıfları oluşturulduğunu farkettim. 7-77 ye herkez bu eğitimleri alabiliyor ve yazıcılarını kendileri yapıyordu. Bunun ile ilgili hangi malzemeleri kullanacağından, hangi vidalar ile hangi parçaları birleştireceğinden tutun hangi programları kullanarak 3 boyutlu nesneler yazdırabileceğiniz ile ilgili tüm bilgiler önümde idi. İşin ilginç yanı bu kadar detaylı ve sonucu paraya dönüştürülebilecek ürünlerin ücretsiz olarak paylaşılmasını bir türlü anlayamamıştım. Not olarak şu da ekleniyordu. Ürünlerimizi ticari olarak kullanabilirsiniz sadece adımızı ve teşekkürlerinizi bildirmeniz yeterli olacaktır. Hatta farklı ölçü birimleri için de inch yerine cm için ölçeklendirmişlerdi.
Bu dünya Open Source (Açık Kaynak ) dünyası idi.
İnsanlar yapmaya uğraşıyor, yaptıklarını tüm detayları ile paylaşıyor, yapamayanlara ve sorusu olanlara yardım ediyor ve bilgiyi aşırı bir hızla büyütüyorlardı. Bireysel olarak sorulan sorulara cevap verilmiyordu. Sorduğunuz sorular başkalarınıda soruları olabileceği için her şey ortada paylaşılıyordu. Sorular ve cevaplar ortada idi. 16 yaşında bir çocuk internette buluduğu açık kaynak kodlarından bir takma kol yaparak parçalarını 3d yazıcı ile basmış ve gerek yazılım kodunu gerekse parçaların 3 boyutlu dosyalarını ücretsiz olarak tüm dünya ile paylaşmıştı.En azından kolu olmayan bir insana hayrı dokunmuştu. O insanın siz olduğunu bir an düşünün. “ İnsanlığa çok fazla hayrı dokunmuştu” Kendisi araştırma yapmış, sorularını sormuş, uykusuz geceler geçirmiş ve başarı talebi sonuca varmıştı. Devlet yapsın dememişti. Kendisinin yapabileceğini görmüştü ve yapmıştı. Yapılabilirliğin en somut delilini ortaya koymuştu.
Dünya teknolojik olarak buraya gelmiş durumdadır.
Makers olarak adlandırılan bir grup ortaya çıkmıştır. Yapanlar. Bu grup kendi ihtiyacı olan ürünleri kendileri yapıyor ve nasıl yaptığını ihtiyacı olan diğer insanlarında yapabilmeleri için paylaşıyor.
3d yazıcılar kendilerini üretebilecek hale geliyorlardı. Yaptığınız bir printer ile yapacağınız yüzlerce printer parçası basabilirsiniz. Ve yüzlerce printer yüzlerce printer parçası üretebilir. Sonuç olarak bilgi ve paylaşımın bu kadar çok olduğu bir dünyada yerimizi vakit kaybetmeden almalıyız.
Araştırmalarıma devam ettikçe anaokulu seviyesinde elektronik devreler bilgisi verilen çocukların kendi oyuncaklarını 3d yazıcılar ile kendilerinin yaptıklarını gördüm. Şaşkınlığım çok daha artmaya başladı. 5 yaşında bir çocuk youtube üzerinden Arduino nun ne olduğunu ve yaptığı projelerini anlatıyordu. Telefon ile evdeki cihazları kontrol edebildiğini gösteriyordu. 16 yaşındaki bir genç Çin’den getirttiği uzaktan kumandalı bir helikopteri  ters Mühendislik uygulayarak nasıl “drone” haline getirilebileceğini açıklıyordu. Örnekler çok fazla idi. Rassberry Pi ile kendi bilgisayarlarını yapabilen oyunlarını programlayabilen çocuklar vardı.
Fen Bilgisi dersinde eklemlerin anlatılacağı ders için kızımın pipetlerden yaptığı pipet adamı ve eklemlerini hatırladım.
“Ali ata bak” fişiyle büyüyen birinin ganyan bayii olduğu haberi vardı gazetede. Gülmüştüm.
Bizler yeni neslin anneleri ve babaları olarak “Ali topu at” “Ayşe topu tut” fişleri ile büyüdük. Artık “Keşfet Ali Keşfet” ile yeni nesillerimizi yetiştirmeliyiz. Alikeşfet.org bu fikirlerin ışında doğdu. Keşfet Ali Keşfet. Artık keşfedelim . 7 den 77 ye keşfedelim. Teknolojiyi keşfedelim. Doğayı keşfedelim. Hayvanları keşfedelim. Dinimizi keşfedelim. Saygıyı keşfedelim. Paylaşmayı keşfedelim. Her mahallededen kaşifler çıkartalım. Geleceğimize sahip çıkalım.
Her mahalle ilk öğretim okulumuzda en azından bir 3d yazıcı ve 20 kişilik Arduino Labaratuvar setlerimiz olsun. Öğretmenimiz ve öğrencimiz ile birlikte keşfedelim. Çocuğumuzun oyuncaklarına ayıracağımız bütçenin küçük bir kısmı ile bunu sağlayabiliriz. Çocuklarımız oyuncaklarını okullarında 3d yazıcılarda yapsınlar. Okul etrafında bulunan yerleşim sahipleri 3d print ihtiyaçlarını okullarda ki bu printerlardan sağlayarak kendi gelişimlerine ve okul bütçelerine katkıda bulunsunlar.
Biz mahallemizden bu fikri başlatırsak tüm Türkiye’ye yayabiliriz. Bu fikir doğduğunda devletten teşvik almaktan tutun, yatırımcı bulmaya kadar bir çok fikir veren oldu. Benim ise tek talebim okullarda bir 3d yazıcı ve en az 20 öğrenciye yetecek miktarda Arduino Kiti. Bütçenize göre göndereceğiniz her bir arduino kiti ve 3d yazıcı yapabilecek malzemelerden biri veya birkaçı yeterli olacaktır.
Ben sizlerden bilmediklerinizi hepbirlikte keşfetmenizi ve bildiklerinizi paylaşmanızı istiyorum.
Sizin kendiniz yaptığınız projeleri veya çocuklarınızla veya öğrencileriniz ile yaptığınız projelerin paylaşmanızı istiyorum. Tüm detayları ve kodları ile. Diğerlerininde aynı şekilde yapabileceği ve paylaşabileceği gibi. Videoya çekebiliyor iseniz videosunu, yoksa dokumanlarını ve kaynaklarını. Türkiye de mahalle mahalle okullarımızla oluşturduğumuz bilgiyi paylaşarak yarınlara taşıyacağız. Bugün led yakarak ilk keşiflerini yapan çocuklarımız yarın robotlar yapacaklar, uzaya uydu gönderecekler. Yada bu kodlar ile birileri ticari yatırımlar yapacak ve hayatlarına farklı kazançlar sağlayacaklardır.
Projemizin ilk ihtiyaçları temel olarak her okula bir 3d printer yapabilecek malzemelerin ve Arduino labaratuvar kitlerinin sağlanması olacaktır. Katkılarınızı bekliyoruz.

Yazar Hakkında

ihsan TARHAN Addictive to learn. Learn by doing.

Bu videolarda ilginizi çekebilir

0 0 votes
Değerlendirme
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments