İşyerinde Çeşitlilik Neden Önemlidir?

Araştırmalar, farklı geçmişlere sahip çalışanlar bir araya geldiğinde daha üretken, yaratıcı ve yenilikçi olduklarını göstermiştir. Farklı geçmişlere sahip çalışanların farklı yaşam deneyimleri, beceri setleri ve perspektifleri vardır, bu nedenle geniş bir bilgi yelpazesinin daha hızlı sorun çözme ve daha iyi ürün ve hizmetler sağlaması mantıklıdır.

 Aslında, işyeri çeşitliliğinin faydaları geniş kapsamlıdır:

 ● Beceri gelişimini teşvik eder: Çalışanlar sadece benzersiz bilgilerini kendi çalışmalarına uygulamakla kalmaz, aynı zamanda başkalarıyla paylaşıp eğitebilirler.

● Çalışanların işbirliği ve katılımı için harikadır: Çok kültürlü bir ekipte çalışıyorum ve herkesin birbirleriyle etkileşimde bulunduğu ve birbirlerini tanıdığı inanılmaz sosyal etkinliklere sahibiz. Her öğle yemeği molası yeni bir şey öğrenmem için bir şans!

● Çeşitliliği benimseyen şirketler daha geniş bir aday havuzunu ikna eder: Adayların farklı bir şirketi daha ilerici ve destekleyici olarak görme olasılığı yüksektir ve bu nedenle bir işe başvurma olasılıkları daha yüksektir.

Liderler çeşitliliği desteklemek için ne yapabilir?

 Her şeyden önce kültürel farklılıkları kabul edin ve saygı gösterin. Çalışanlar, bir birey olarak tanındıklarını düşünmezlerse motivasyonlarını kaybedebilirler. Ritchie Bros’taki kariyerimin başlangıcında, müdürüm beni anadilimde tebrik etti, bu da beni anında karşıladı ve takımın bir parçası gibi hissettirdi.

 Ekibiniz için kültürel normlar oluşturmaya gelince, tüm çalışanlar görüşlerine ve adetlerine eşit saygı duyulduğunu hissetmelidir. Bu, işbirliğini ve katılımı teşvik etmek ve takım performansını en üst düzeye çıkarmak için önemlidir.

 Çalışanlar genellikle zamanlarını ekranlarının arkasında geçirdikleri ve her zaman çok meşgul oldukları için çeşitli ekiplerde – özellikle de BT gibi alanlarda – açık iletişimi teşvik etmek zor olabilir. Ancak, herhangi bir işyerinde çeşitliliği ve dahil edilmeyi desteklemek için hareket halindeyken alabileceğiniz birkaç önlem vardır:

1. İş tanımında eşit fırsattan bahsedin ve şirketin her bir iş tanımına bir not eklediğinizden emin olarak kariyer sitesinde çeşitlilik taahhüdünü vurgulayın.

2. Çalışanların farklı bir işyerini neyin oluşturduğunun farkında olması için çeşitlilik eğitimi verin.

3. Uluslararası Engelliler Günü ve Dünya Kadınlar Günü gibi önemli etkinlikleri kutlayın.

Ritchie Bros.’da çeşitlilik

Ritchie Bros., ayrımcılık yapmama ve çok kültürlü çeşitliliği destekleme taahhüdü ile fırsat eşitliği sunan bir işverendir. Geçmişleri ne olursa olsun her çalışanın büyümesi ve gelişmesi için fırsatlar vardır. Örneğin, kariyerime bir sistem ve ağ mühendisi olarak başladım, ancak siber güvenlikle ilgilenmeye başladıktan kısa bir süre sonra altyapı ekiplerinde BT Güvenlik Uzmanı olarak çalıştım. 2019’un başında siber güvenlik ekibine katılma fırsatı verildi ve yöneticilerim ilk günden itibaren% 100 destek verdi. Harika sonuçları görünce, katkıda bulunduğum motivasyon ve katılımım üzerinde inanılmaz bir etkisi oldu. Her gün çalışmak için daha iyi bir ortam isteyemezdim.

Eylem Kırtıloğlu

Senior Cyber Security Analyst. at Ritchie Bros. Published

Why Diversity In The Workplace Matters

Research has shown that when employees with different backgrounds come together, they are more productive, creative and innovative. Employees from diverse backgrounds have different life experiences, skill sets and perspectives, so it makes sense that a broad range of knowledge leads to faster problem-solving and improved products and services.

 In fact, the benefits of workplace diversity are far-reaching:

 ●    It encourages skills development: Employees not only apply their unique knowledge to their own work, but can also share it with and educate others.

●    It’s great for employee collaboration and engagement: I work in a multicultural team and we have amazing social events where everyone is interacting and getting to know each other. Every lunch break is a chance for me to learn something new!

●    Companies that embrace diversity entice a wider pool of candidates: Candidates are likely to see a diverse company as more progressive and supportive, and therefore would be more likely to apply for a job.

What can leaders do to support diversity?

 First and foremost, acknowledge and respect cultural differences. Employees can lose motivation if they don’t feel like they are being recognized as an individual. At the start of my career at Ritchie Bros, my manager congratulated me in my native language, which instantly made me feel welcomed and like I was a part of the team.

 And when it comes to establishing cultural norms for your team, all employees should feel that their views and customs are equally respected. This is critical for promoting collaboration and engagement and maximizing team performance.

 It can be challenging to encourage open communication in diverse teams – especially in areas like IT – because employees generally spend their time behind their screens and are always very busy. But there are a few measures you can take from the get-go to support diversity and inclusion in any workplace:

  1.  Mention equal opportunity in the job description and highlight the company’s commitment to diversity on the career site, making sure to include a note about it in every job description.
  2. Provide diversity training so that employees are aware of what constitutes a diverse workplace.
  3. Celebrate important events like International Day of People with Disability and International Women’s Day.

Diversity at Ritchie Bros.

Ritchie Bros. is an equal opportunity employer with a commitment to non-discrimination and supporting multicultural diversity. There are opportunities for every employee to grow and develop – no matter their background. For example, I started my career as a system and network engineer but soon after becoming interested in cybersecurity and worked as an IT Security Specialist in infrastructure teams. I was given the opportunity to join the cybersecurity team at the beginning of 2019, and my managers have been 100% supportive from day one. Seeing the great results, I’m contributing to has had an amazing impact on my motivation and engagement. I couldn’t ask for a better environment to work in each day.

Eylem Kırtıloğlu daha önceden aynı şirkette birlikte çalıştığımız ve şu anda Kanada’ ya yerlşmiş orada hayatınısürdüren bir arkadaşımız. Kendisine makalesini bizim ile paylaştığı için teşekkür ederiz.

Yazar Hakkında

Bu videolarda ilginizi çekebilir

0 0 vote
Değerlendirme
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments